joomla templates top joomla templates template joomla

Milion złotych odszkodowania dla molestowanej przez księdza. Sąd utrzymał wyrok

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Poznań miejskie

Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał wyrok milionowego odszkodowania dla kobiety gwałconej przez księdza Towarzystwa Chrystusowego i Domu Zakonnego Towarzystwa Chrystusowego.
To pierwszy taki przypadek w Polsce, gdy sąd obarcza Kościół wypłatą zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila. - Prawomocny jest wyrok w odniesieniu do milionowego odszkodowania. Prawomocny jest wyrok co do renty w wysokości 800 złotych, która powinna być wypłacana od stycznia 2018 roku - poinformowała rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Elżbieta Fijałkowska. 
 
- Ten wyrok nie jest satysfakcjonujący. Państwo w relacjach medialnych poznaliście tylko wierzchołek góry lodowej tego, co pani Kasia przeżyła. Wyroki w tym kraju w mniej poważnych sprawach potrafiły zasądzać wyższe kwoty odszkodowania, często wielokrotnie wyższe – powiedział Jarosław Głuchowski, adwokat kobiety, która ponad 10 lat temu była gwałcona przez księdza Romana B. 
- Zakon Chrystusowców, który reprezentuję, stał na stanowisku, że jest brak możliwości przeniesienia odpowiedzialności. I tak konsekwentnie to zgłaszaliśmy – stwierdził po rozprawie pełnomocnik Towarzystwa Chrystusowego adwokat Krzysztof Wyrwa.
 
Ksiądz Roman B. więził i wielokrotnie gwałcił 13-letnią Kasię. Wszystko wydarzyło się w latach 2007-2008, gdy duchowny służył w jednej z miejscowości w woj. zachodniopomorskim. Dziewczynka przerwała milczenie, a Roman B. spędził za kratami cztery lata. Po wyjściu na wolność trafił do domu księży emerytów pod Poznaniem. Prawdopodobnie zajmował się tam między innymi odprawianiem mszy, korespondował też z dziećmi na Facebooku.